k3

Kolumna Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym w momencie ukończenia budowy i uroczystego odsłonięcia 24 listopada 1644 roku była pierwszym nowożytnym pomnikiem w Europie przedstawiającym osobę świecką na kolumnie (do czasu odsłonięcia w 1810 roku napoleońskiej kolumny na paryskim placu Vendôme, była jedyną świecką kolumną na terenie Europy!). Od tego czasu nierozerwalnie wrosła w panoramę Warszawy i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Pomnik składa się z ustawionej na cokole granitowej 22-metrowej, gładkiej kolumny o porządku korynckim, na której zwieńczeniu, na małym cokole przerwanym dodatkowym belkowaniem, znajduje się odlana z brązu figura króla. Statua przedstawia monarchę w zbroi, z orderem Złotego Runa na piersiach, w koronacyjnym płaszczu, zamkniętej koronie na głowie, z szablą w prawej dłoni i dużym krzyżem łacińskim w lekko zgiętej lewej.

Ten najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie, stanął z inicjatywy króla Władysława IV. Chciał on w ten sposób upamiętnić nie tylko ojca Zygmunta III, ale również ukazać chwałę królewskiego rodu Wazów.

Tyle z historii… Jeśli chodzi o ciekawostki to, nie wiedzieć czemu z pomnikiem związana jest liczba „44”. Oto przykłady:

  1. Pomnik odsłonięto 1644 roku
  2. Zygmunt III Waza był 44 królem, o czym można przeczytać (po łacinie) na tablicy zachodnim na cokole
  3. Zygmunt III Waza panował 44 lata (o czym również mówi wspomniana tablica)
  4. Kolumna została wysadzona w powietrze tylko raz….oczywiście w czasie Powstania – 1944 rok!

I jak tu nie wierzyć w numerologię ??? :)

Na koniec tylko dopowiem, że w związku z budową trasy W-Z, kolumna została przesunięta o 6 metrów w kierunku północno-wschodnim i jest lekko obrócona.

Miłego.

k1 (1)
« 1 z 4 »

Pierwsze dwa zdjęcia to stara kolumna (XIX/XX w.), przy cokole fontanna z czterema trytonami z których tryskała woda; kolejne – ujęcie z góry i ostatnie to Google Earth i zielony kwadrat czyli usytuowanie kolumny przed wojną…