gal2

Witajcie, kojarzycie ulicę Canaletta? Mała uliczka łącząca Senatorską i Niecałą. Jest to ulica, która powstała po wojnie na miejscu… galerii handlowej.

Jej inwestorem był przedsiębiorca Maxymilian Luxenburg (stąd nazwa), a sam obiekt powstał w latach 1907-09 wg projektu Czesława Przybylskiego i Leona S. Drewsa.

Wejście do Galerii wiodło od Senatorskiej 29. Elewację opracowano w duchu zmodernizowanego klasycyzmu i empiru. W gmachu mieściło się 700 pokoi do wynajęcia w tym Grand Hotel, liczne lokale sklepowe, restauracyjne i sala kinowa. W rozbudowanych podziemiach znajdowały się sklepy, tor do jazdy na wrotkach z restauracją i barem amerykańskim, a w latach 1919-31 Kabaret Qui Pro Quo (tak, to ten przedstawiony w serialu „Bodo”). W budynku funkcjonowały także w różnych okresach kina „Splendid”, „Momus” i „Sfinks”.

gal1
« 1 z 7 »

Pierwsze trzy zdjęcia to front i oszklony środek Galerii, następnie sala kinowa w stylu starożytnego Egiptu. Kolejne dwa to Google Earth i ruiny Galerii oraz jej usytuowanie (po prawej Plac Teatralny). Ostatnie to wylot ul. Canaletta od strony Senatorskiej.