daw1

Witajcie, dziś krótko o ciekawym obiekcie który istniał tylko 2 lata…

Mowa o tzw. Wrotkowisku Olbrzymim, które powstało w 1910 z inicjatywy rodziny Stankiewiczów na działce wydzielonej z rozparcelowanego na początku XX w. gospodarstwa ogrodniczego braci Hoser, który znajdował się przy Al. Jerozolimskich pomiędzy ulicami Poznańską i Pankiewicza.

Na miejscu rozebranego w 1912 roku Wrotkowiska w 1913 wzniesiono kamienicę Dawidsona i Kadyńskiego, którą możemy podziwiać do dziś (druga od lewej od strony ul. Poznańskiej). Zresztą ostatnio wyremontowana, pięknie się prezentuje na tle południowej pierzei Alei. Dzisiejszy adres to Al. Jerozolimskie 49.

 

Co ciekawe, jak sami widzicie na starym zdjęciu (wielki napis na froncie budynku) wrotkowisko nosiło nazwę „The Monster Roller Skating Rink” – sami przyznacie, że jak na czasy początku XX wieku, do tego zabór rosyjski – nazwa wyprzedzała swoje czasy :) .

Możemy uznać, że nasze dzisiejsze centers, towers, plazas, etc. nie są czymś nowym w Warszawie i historia obcojęzycznych (a w szczególności angielskich!) nazw jest już dosyć długa…

Miłego weekendu!

daw1
« 1 z 4 »

Pierwsze zdjęcie to samo Wrotkowisko, następne to już odnowiona kamienica Dawidsona, kolejne dwa to Google Earth i usytuowanie kamienicy wzdłuż pierzei Alei Jerozolimskich, zaczynającej się dziś od Hotelu Polonia, następnie ul. Poznańska, kamienica Rackmana z charakterystycznym hełmem i właśnie kamienica Dawidsona i Kadyńskiego