h1

Witajcie,
chciałbym Wam tym razem przybliżyć historię słynnego Domu Mody Bogusława Herse, który mieścił się w wybudowanym w 1899 gmachu (wg projektu Józefa Hussa) pomiędzy ul. Marszałkowską, Erywańską (później Kredytowa), pl. Zielonym (następnie pl. Dąbrowskiego) i ul. Szkolną pod adresem Marszałkowska 150.
Założyciel – Bogusław Herse był potomkiem żołnierza napoleońskiego, który po nieudanej wyprawie na Moskwę pozostał w Polsce.

Firma rozwijała się w szybkim tempie (w międzyczasie przyłączyli się do niej bracia Bogusława), co na przełomie wieków zaowocowało właśnie nową siedzibą przy Marszałkowskiej.
Było to bardzo nowoczesny obiekt, posiadający telefony, windy, centralne ogrzewanie, a nawet własną elektrownię. Trzeba wiedzieć o tym, że elektryczność w Warszawie stała się powszechna dopiero w 1906 roku…
Budynek miał trzy elewacje frontowe, a główne wejście wiodło z narożnika ul. Marszałkowskiej i szerokiego przejścia do Placu Dąbrowskiego. Przy drzwiach stał szwajcar w liberii, który otwierał klientom drzwi, za którymi do salonów mody na piętrach prowadziły marmurowe schody.
Sprzedaż odbywała się na parterze i pierwszym piętrze, drugie zajmowali właściciele, trzecie wynajmowano lokatorom, zaś na czwartym szyto odzież. W 1926 budynek został znacznie uszkodzony przez pożar, po którym budynek został przebudowany (dobudowano jedną kondygnację według projektu Bohdana Pniewskiego), zresztą ponownie budynek płonął w 1930 roku.

Pod koniec lat międzywojennych po zamknięciu Domu Mody w gmachu mieściła się m.in. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa. Około 1937 Elektrownia Warszawska ulokowała w budynku „Salon Demonstracyjny” promujący wykorzystywanie elektryczności, a przed budyniem pojawiła się reklama z żelazkiem autorstwa Z. Stępińskiego.
Budynek podzielił los wielu innych w mieście w czasie II wojny światowej, a ocalałe dwa piętra zburzono pod koniec lat pięćdziesiątych.

W związku z serialem o Eugeniuszu Bodo, warto wiedzieć, że w Domu Mody Bogusława Herse toczy się akcja przedwojennej komedii „Jego ekscelencja subiekt” właśnie z Bodo w roli głównej.

h1-830x323
« 1 z 10 »

Na pierwszym zdjęciu widzimy okazały budynek, drugie to pożar w 1930 roku, następnie wnętrze, kilka innych perspektyw (m.in. widać szerokie przejście między Marszałkowską a placem Dąbrowskiego) oraz reklama Domu Mody. Ostatnie to Google Earth i usytuowanie budynku oraz obecna zabudowa z zaznaczoną zieloną linią „bryły” byłego budynku.