Giełda od strony wschodniej bliżej

Tym razem przesuńmy się trochę na północ do ulicy Królewskiej…

Tu na miejscu skweru przed „Saski Point’em” i w części samego biurowca w latach 1819-23 wybudowano budynek wg projektu Jakuba Kubickiego, który miał się później stać siedzibą Warszawskiej Giełdy.

Budynek początkowo przeznaczony na ujeżdżalnię w czasach, gdy w Ogrodzie Saskim zażywano jazdy konnej, stanął w miejscu rozebranej w 1772 Operalni Saskiej. Co ciekawe owa wcześniejsza „Operalnia” dała początek Teatrowi Narodowemu w 1765 roku, co niejako upamiętnia pomnik kamienny stojący bliżej Marszałkowskiej, gdzie np. można sprawdzić aktualny repertuar Teatru.

Przez lata budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli i funkcje, mieściły się tu m. in. cukiernia, kawiarnia, czy jakby nie brzmiało to dziś dziwnie :) tzw. Zakład Leczenia Kumysem i Kefirem…

W 1876 ujeżdżalnia stała się własnością Komitetu Giełdowego z przeznaczeniem na Giełdę przeniesioną z istniejącego do dziś gmachu Banku Polskiego na placu Bankowym (Rotunda – róg Elektoralnej) – w tym też roku została przebudowana przez architekta W. Lanciego – część wschodnia stała się salą posiedzeń Giełdy, zaś część zachodnia została przedzielona stropem, a powstałe na dwóch kondygnacjach pomieszczenia przeznaczono na biura pod wynajem (brzmi znajomo?).

Budynek dopełnił swój los w czasie II Wojny Światowej…

Giełda 3
« 3 z 7 »

Zdjęcia pokazują Budynek od strony zarówno zachodniej jak i wschodniej (z tej strony z dwóch okresów, co widać choćby po drzewach). Kolejne to usytuowanie na mapie Google Earth względem dzisiejszego układu urbanistycznego, zdjęcie współczesne od wschodniej strony oraz dwie miniatury (zdjęcia zrobione na wystawie miniatur w Domu Jabłkowskich d. Trafficu, a przed wojną słynnym Domu Towarowym – właśnie Jabłkowskich ;) ale o tym później w następnych blogach).

 

Następny wpis o budynku tuż obok, który stał na miejscu ”Siaśkiego Kresiętu” ;)